Megszakítás

„Tisztelettel jelentem …. minden kéjelemmel ellátott kávéházat átvevén ….valódi italokkal … törekedem minden óhajtásnak megfelelni.” – Pilvax Károly kávéház – tulajdonos (1842)

1842-ben a fenti sorokkal adta hírül Pilvax Károly, hogy a kávéházat átvette, s megnyitotta a közönség előtt, ami az irodalom és a politika központja lett a fiatalok körében. Petőfiék rengeteg időt töltöttek ott kuglófot, deákkenyeret, vagy éppen olcsó reggelit fogyasztva. A jó hangulathoz likőr, kávé, puncs is hozzájárult, miképp a teke és a biliárdasztalok is.

Mi ezt a hangulatot próbáltuk megidézni 2025. március 14-én, amikor a zsibongó Pilvax kávéházzá alakult át. A napot közös versmondással kezdtük – piros-fehér-zöld színekbe öltözve. Igazán felemelő érzés volt: a Nap kisütött, s együtt zengtük: „Esküszünk, esküszünk, hogy rabok tovább nem leszünk!” Az atillába, népviseletbe öltözött fiatalok már ott megidézték a kor hangulatát.

Aztán megnyitott a Pilvax kávéház. A Bottyános fiatalok megismerhették 1848-49. jelképeit, mint például a Kossuth-bankót, vagy éppen a Kossuth-címert. A szabadságharc hadtörténeti érdekességein belül a fegyverek világába kalauzoltuk el őket. Vajon mit takar a kösöntyű kifejezés? Mi volt a táncrend? Hogyan kellett viselni egy huszármentét? Milyen öltözetet hordtak a hölgyek? – lelkesen keresték a válaszokat. De nem felejtettük el Jókai Mórt sem, hiszen ebben az évben Jókai-emlékév van. A mesterséges intelligencia segítségével idéztük meg munkásságát, életét. S ha valaki ügyesen válaszolt a feltett kérdésekre, Kossuth-bankóval vásárolhatott deákkenyeret, kuglófot, forró teát vagy éppen forró csokit. A mozogni vágyókat pedig biliárdasztal és teke várta! Az egész nap hangulatát az ünnephez kapcsolódó változatos zenék biztosították. A napot kvízzel zártuk.

Ez nem sikerülhetett volna a szervezők áldozatos, lelkes munkája nélkül; a kollégák, a 11. B osztály, a konyha és a szülők hathatós segítsége nélkül.

„Köszönjük a mai napot” – búcsúzott tanárától az egyik osztály a nap végén.

Köszönjük a közös alkotást, az értékteremtést, a tanulást, a múlt-idézést!

Hordós Andrea
tan. igh.